Zamawianie intencji

Gdyby ludzie znali wartość Eucharystii, służby porządkowe musiałyby kierować ruchem u wejścia do kościołów

Intencje Mszy św. można zamawiać w kancelarii parafialnej oraz po każdej Mszy św.

Chcesz zamówić Mszę św.?

Zapraszamy:

  1.  Codziennie po każdej Mszy św. 
  2. Do kancelarii parafialnej, która jest czynna od września do czerwca w poniedziałki 15:00 – 16:30 oraz środy 19:00 – 20:30, a w lipcu i sierpniu w środy 8:30 – 9:30 i 16:00 – 18:00.
  3. Od 1 października będzie można zamawiać Msze św. na kolejny rok.


Msze św. gregoriańskie

Co to takiego są Msze św. gregoriańskie i skąd się wzięła ta tradycja?

„Podobnie jak chorał gregoriański swoją nazwę zawdzięczają papieżowi Grzegorzowi Wielkiemu. Zanim jeszcze został papieżem, był opatem benedyktyńskiego klasztoru. Zmarł tam jeden z mnichów, Justus, który przy okazji swojej śmierci zasiał niemałe zgorszenie. Tuż przed śmiercią wyznał, że ukrył przed wspólnotą zakonną 3 złote monety. Było to niezgodne z regułą zakonu, która jasno wskazywała, że bracia nie mogli posiadać żadnej swojej osobistej własności.

Kiedy Justus zmarł, pochowano go w ukryciu, w niepoświęconej ziemi, z dala od współbraci. Opat klasztoru – przyszły papież Grzegorz – miał z tego powodu ogromne wyrzuty sumienia. Zaczął, jak pisze w “Dialogach” „litować się w duchu nad zmarłym bratem i myśleć z głębokim smutkiem o jego katuszach i szukać jakiegoś środka, aby mu pomóc”. Postanowił w intencji zmarłego mnicha odprawić dzień po dniu 30 mszy świętych.

 

W ostatnim dniu tej eucharystycznej modlitwy jednemu ze współbraci ukazał się sam zmarły Justus i powiedział, że został uwolniony od kary. Zdziwiony mnich opowiedział o tym pozostałym zakonnikom – sam zaś nic nie wiedział o odprawianych przez opata trzydziestu Mszach. Okazało się, że ta modlitwa pozwoliła Justusowi trafić do nieba.

Wiadomość o 30 Mszach rozeszła się bardzo szybko, wierni zaczęli o nie prosić kapłanów. W XVI wieku gregorianki zostały uznane przez Sobór Trydencki jako bardzo wartościowe. W 1884 roku natomiast Święta Kongregacja Odpustów oświadczyła, że ufność żywiona przez wiernych odnośnie wielkiej wartości 30 Mszy gregoriańskich jest pobożna i rozumna. Sto lat później, 24 lutego 1967, opublikowano dokładne wytyczne dotyczące sprawowania mszy gregoriańskich. Zawarto je w Deklaracji Kongregacji Soboru – dziś Kongregacji ds. Duchowieństwa.”.*

* źródło: https://stacja7.pl/wiara/gregorianka-30-mszy-w-intencji-zmarlych-skad-wziela-sie-ta-tradycja/?gclid=CjwKCAjw3qGYBhBSEiwAcnTRLouBXZC8un0-Egn4TnEaL3u03HcD0c3fPmoMMRBZo1pJ8DeTpW-gNhoCCkYQAvD_BwE; odczyt z dnia 26.08.2022r. g. 18:30

Gdzie zamówić

Jeśli pragniesz zamówić u nas Msze św. gregoriańskie, prosimy o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej.


Zobacz intencje na ten tydzień: