Jubileusz 25-lecia Chóru Parafialnego Petri Silva

Ten piękny jubileusz członkowie Chóru Parafialnego utworzonego przy kościele pw. św. Antoniego w Pieszycach obchodzili 27 listopada 2022r. w trakcie uroczystej Mszy św. sprawowanej m.in. w ich intencji. Modlono się także o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej za dyrygent chóru Beatę Chodasiewicz z okazji przypadających urodzin. Chór upiększył śpiewem sprawowaną liturgię, której przewodniczył ks. Biskup Ignacy Dec, ponieważ równocześnie świętowano 25-lecie pracy duszpasterskiej ks. prałata Edwarda Dzika w parafii oraz dziękowano za ukończone remonty.

25 lat istnienia chóru Petri Silva działającego przy parafii Św. Antoniego w  Pieszycach to piękny jubileusz, a zarazem czas refleksji i wspomnień Tych, którzy go tworzą. 

Chór Petri Silva powstał jesienią 1997 roku. Pomysłodawcą, założycielem i pierwszym dyrygentem chóru był nauczyciel muzyki, kompozytor, aranżer, edukator i trener muzyczny – Piotr Kaja. Swoją nazwą  chór nawiązuje do historii nazwy miasta Pieszyce – las Piotrowy. Po dwóch latach prowadzenie chóru i jego dyrygenturę przejęła pani Beata Chodasiewicz, która pracuje z zespołem do dzisiaj.  Na przestrzeni lat chór Petri Silva poza uświetnianiem swym śpiewem opraw liturgicznych, parafialnych i patriotycznych w kościele pw. św. Antoniego w Pieszycach, brał udział w licznych koncertach i przeglądach muzyki chóralnej w kraju jak i za granicą. Między innymi w stolicy Czech, na zaproszenie Konsul Ambasady Polskiej w Pradze, w Czerwonym Kostelcu oraz Berlinie. Po podpisaniu umowy partnerskiej z miastem Schortens w Niemczech członkowie pieszyckiego chóru gościli i śpiewali  kilka razy w tym mieście na zaproszenie władz i tamtejszego chóru Stella Polaris, z którymi kilkukrotnie koncertowali również w swoim rodzimym mieście w Pieszycach.

Chór Petri Silva nie tylko śpiewa wielbiąc Boga, ale także służy ludziom biorąc udział w akcjach charytatywnych, w czasie świątecznym wspiera i umila szczególne chwile dzieciom, chorym, samotnym i starszym. Chórzyści ślą gorące podziękowania swojemu mecenasowi ks. prałatowi Edwardowi Dzikowi,
który od początku pomaga, daje dach nad głową i wytrwale wspiera chór. Kierują również podziękowania pani dyrygent Beacie Chodasiewicz za cierpliwość, profesjonalizm i wytrwałą pracę. Bo pasja to zajęcie, o którym marzy wielu, dla którego chce się poświęcić  wolne  chwile. 

Rozwijając  zainteresowania muzycy odkrywają talenty, prawdziwe przyjaźnie, zyskują wiarę  w siebie. Członkowie chóru podkreślają, że śpiew daje radość, uszlachetnia, podtrzymuje w trudnych chwilach, a nawet wpływa na zdrowie. Mottem chóru są słowa św. Augustyna: „Śpiewajcie głosem, śpiewajcie sercem, śpiewajcie ustami, śpiewajcie swoim życiem”. Niech święta Cecylia wyprasza wszystkim chórzystom radość chwalenia Boga śpiewem i muzyką na dalsze lata ich działalności.

Na zakończenie wszyscy zaśpiewali proboszczowi „Wszystkiego dobrego, życzymy, życzymy i zdrowia, i szczęścia, i błogosławieństwa przez ręce Maryi”, a biskup  wręczył pamiątkowy pierścień diecezji świdnickiej. Prałatowi życzono również sił do pracy na kolejne lata posługi duszpasterskiej.

Autor: Bożena Korzeniowska

Tu możesz posłuchać naszego chóru w wykonaniu pieśni patriotycznych:

Co prawda jeszcze Adwent, ale zobacz również wykonanie kolędy (relacja: TVSUDECKA):